Çarşamba, Ocak 27, 2021
Ana Sayfa Akçakale Belediye Başkanı destek çağrısında bulundu
Array

Akçakale Belediye Başkanı destek çağrısında bulundu

Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya, Barış Pınarı Harekatının hazırlandığı günden itibaren, belediyenin tüm imkanlarıyla askeri birliklerin hizmetinde olduğunu ve kısıtlı imkanlara rağmen harekatın ilk gününden beri tüm ekipleriyle dimdik ayakta olduklarını belirterek, “Maalesef Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) dışında herhangi bir belediye veya sivil toplum kuruluşundan destek göremedik” dedi.

Akçakale’ye Gönül Harekatı Köprüsünü başlatan Yalçınkaya konu hakkında şu açıklamada bulundu: “Akçakale, Barış Pınarı Harekâtı’nın başlangıç merkezi konumundadır. Yaklaşık 8 yıldır devam eden Suriye meselesinde ülkemize zorunlu göç etmek durumunda kalan 5 milyona yakın mülteci kardeşimizin 3 milyonu Akçakale’den yurdumuza giriş yapmıştır. Suriye sınırında şanlı bayrağımızı büyük bir onur ve gururla dalgalandıran Akçakaleliler, Suriye meselesinde en büyük sıkıntıyı yaşamış, en ızdıraplı çileyi çekmiştir. Akçakale Gümrük Kapısının 2015 yılından bu yana kapalı olması nedeniyle ticaret durmuş, esnaflarımız siftahsız kepenk kapatmaya başlamıştır. Yaşanan bunca acıya rağmen muhacire ensar olan Akçakaleliler, Suriyeli kardeşleriyle ekmeğini bölüşmüş, onlara kol kanat germiştir. Bugün itibariyle Akçakale’de 115 bin vatandaşımıza ilaveten 125 bin Suriyeli mülteci ikamet etmektedir. Tek gayemiz, Barış Pınarı Harekâtı sonrasında Suriyeli kardeşlerimizin huzur ve güven içerisinde evlerine dönmeleridir. Akçakale Belediyesi kısıtlı imkânları, mütevazı personel ve iş makineleriyle harekât hazırlıklarının başladığı ilk andan itibaren askeri birliklerimizin emrinde ve hizmetindedir. Ayrıca, hain terör örgütünün roket ve havan topu saldırılarıyla can veren, yaralanan tüm vatandaşlarımızın hizmetine koşulmuştur. İlçemizde konuşlu bulunan tüm askeri birliklerin temizlik hizmetleri kısıtlı imkânlarımızla sürdürülmektedir. Belediyemizin güvenli bir şekilde ilçe ve askeri birlik temizliğini yapabilmesi için acil olarak mini iş makinesi, yol süpürme makinesi, ekskavatör ve çöp konteynırları gibi makine ve ekipmanlara ihtiyaç duyulmaktadır.”

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Hakkı Bahar’ın girişimi ve gayretleriyle Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin İsmail Gülle başkanlığında Akçakale’ye uzattığı yardım eli ve birkaç gönüllü kuruluşun mütevazı yardımları dışında hiçbir sivil toplum kuruluşu, hiçbir belediyenin Akçakale’ye yüzünü döndürmediğini ifade eden Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya sözlerine şöyle devam etti: “Sınır boylarında boşaltılan mahallerimizin sakinleri barınma kamplarında bulunmaktadır. İnsani yardım kapsamında acil olarak gıda malzemeleri, giyecek, temizlik malzemeleri, battaniye, çocuk maması ve çocuk bezi, ilaç gibi insani ihtiyaçlarımız bulunmaktadır. Cumhurbaşkanımız, Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan, tüm iş alemine Barış Pınarı Harekatı’na destek olmaları çağrısında bulunmuştur. Bu kapsamda; başta tüm siyasi partilerimiz, il, ilçe ve büyükşehir belediyelerimiz olmak üzere; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu’na, TÜSİAD’a, MÜSİAD’a, MİSİAD’a, ASKON’a, sanayici ve işadamları derneklerimize, hamiyetperver, hayırsever insanlarımıza ve necip Türk milletine açık çağrıda bulunuyoruz. Gelin, Akçakale’ye Gönül Köprüsü Harekatı’na sizler de katılın. Binlerce mağdur, yardıma muhtaç vatandaşımıza, sahipsiz ve kimsesiz yavrularımıza sıcak ve şefkatli ellerinizi uzatın. Biliyoruz ve inanıyoruz ki bu çağrımız karşılıksız kalmayacak ve zor zamanlarda dünyada eşi benzeri görülmemiş dayanışma örneği gösteren necip Türk milleti, siyasi partilerimiz, oda ve derneklerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve belediyelerimiz Akçakale’yle Gönül Köprüsü kuracaklardır. Haydi, bir daha… Kurtuluş Savaşı ruhuyla, Sakarya Meydan Muharebesi imanıyla, Kore Savaşı kararlılığıyla, Kıbrıs Barış Harekatı azmiyle Akçakale’ye koşun. Unutmayın binlerce Akçakaleli, binlerce yavrumuz sizden gelecek şefkat elini dört gözle beklemektedir."

BİHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Most Popular

Gazeteciler Derneği Başkanı Kamil Güler’in acı günü

Şanlıurfa Gazeteciler Derneği Başkanı Kamil Güler’in eşi Hacer Güler hakkın rahmetine kavuştu.

Bakan Kurum: ‘Elazığ ve Malatya’da dönüşüm süreci tüm Türkiye ve dünyaya örnek olacak’

Elazığ ve Malatya’daki dönüşüm sürecinin tüm Türkiye ve dünyaya örnek olacağını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Elazığ ve Malatya’da 26 bin konutluk, Türkiye tarihinin en büyük kentsel dönüşüm projesini başlattık. 2 bin 500 konutun teslimini yapıp, vatandaşlarımızın bu konutlarda oturmasını temin ettik. Yarın da depremin üzerinden bir yıl geçmiş 25 Ocak’ta Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle ilimizdeki 8 bininci konutu teslim edeceğiz

Maden sektörünün ihracatı 2020’de 4,3 milyar dolara ulaştı

Maden sektörünü değerlendiren Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, maden sektörü ihracatının 2020'de 4,3 milyar dolara ulaştığını belirtti.

Kamyonet devrildi, gaz dolu tüpler sokağa saçıldı

Kağıthane’de sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği tüplerle dolu kamyonet park halindeki bir araca çarpıp devrildi. Kamyonun devrilmesiyle tüpler sokağa saçılırken, şans eseri olası bir faciadan dönüldü.

Recent Comments

Scroll Up