Pazartesi, Ocak 25, 2021
Ana Sayfa Kurra Molla Ali Bayar hayata gözlerini yumdu
Array

Kurra Molla Ali Bayar hayata gözlerini yumdu

Şanlıurfa’nın önemli alimlerinden Kurra Molla Ali Bayar hakkın rahmetine kavuştu. Şanlıurfa’nın önemli alimlerinden aldığı eğitim ve ilimle Şanlıurfa’da birçok alimin ve kurranın yetişmesine de vesile olan Molla Ali Bayar uzun süredir solunun yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaşamını yitirdi. 70 yaşında vefat eden Molla Ali Bayar’ın cenazesi bugün Harran Kapı Camiinden alınarak akşam namazına müteakiben Harran Kapı Aile Mezarlığına defnedilecek. Bayar’ın taziyesinin ise Korukent Taziye Evinde yapılacağı belirtildi.

Gözyaşlarına hakim olamayan eski talebesi Mehmet Uçar "Kendisi çok büyük bir değerdi. Onun ölmesi bir alemin ölmesidir. Çok büyük bir kayıp oldu. Kıymetini bilemedim" dedi.

 

KURRA MOLLA ALİ BAYAR KİMDİR?

Şanlıurfa’nın merkeze bağlı Kanğıllı köyünde dünyaya gelmiş olan Molla Ali Bayar 11 çocuk babasıydı. İlk derslerini babası olan Molla Mahmut Efendinin yanında okudu. Daha sonra Şanlıurfa’daki eski Gümrük Hanı Camii İmam Hatibi ve Müderrisi Molla Ahmed’den nahv derslerini almaya başladı. Kurra Hafız Muhammed’den, Molla Abdulhamid’den, Molla Said Tekinden çeşitli ilim dallarında tedrisatını tamamlamaya çalıştı. İlim tahsili için Urfa dışına çıkan Molla Ali Bayar, Gercüş’te Seyyid Kurra Hafız Hüseyin’den mantık ve Kıraat-ı Seba dersleri aldı. Kurra Molla Ali Bayar’ın neşredilmiş çalışmaları arasında; İbn-i Cezerinin Mukaddimesi, resme dair (Kuranın Yazılış şekline dair), Mevridüz-Zaman, Farsça olan Pend-i Atar ve Şatibiyye metninin tercümeleri bulunmaktadır. Kurra Molla Ali Bayar, Hafız Kasım Sezer öncülüğünde kurulan ve gençlere hizmet veren medresede Arapça tedris verdi, ayrıca hem Kıraat-ı Aşere hem de sarf nahv ilmini öğretti.

BİHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Most Popular

Bakan Kurum: ‘Elazığ ve Malatya’da dönüşüm süreci tüm Türkiye ve dünyaya örnek olacak’

Elazığ ve Malatya’daki dönüşüm sürecinin tüm Türkiye ve dünyaya örnek olacağını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Elazığ ve Malatya’da 26 bin konutluk, Türkiye tarihinin en büyük kentsel dönüşüm projesini başlattık. 2 bin 500 konutun teslimini yapıp, vatandaşlarımızın bu konutlarda oturmasını temin ettik. Yarın da depremin üzerinden bir yıl geçmiş 25 Ocak’ta Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle ilimizdeki 8 bininci konutu teslim edeceğiz

Maden sektörünün ihracatı 2020’de 4,3 milyar dolara ulaştı

Maden sektörünü değerlendiren Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, maden sektörü ihracatının 2020'de 4,3 milyar dolara ulaştığını belirtti.

Kamyonet devrildi, gaz dolu tüpler sokağa saçıldı

Kağıthane’de sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği tüplerle dolu kamyonet park halindeki bir araca çarpıp devrildi. Kamyonun devrilmesiyle tüpler sokağa saçılırken, şans eseri olası bir faciadan dönüldü.

Kadıköy’de manavda silahlı saldırı: 1 yaralı

Kadıköy’de bir kişi, aralarında anlaşmazlık bulunan şahsı silahla vurdu. Bacağından yaralanan şahıs ambulansla hastaneye kaldırılırken, şüpheli gözaltına alındı.

Recent Comments

Scroll Up