Pazar, Ocak 24, 2021
Ana Sayfa Şanlıurfa Kent Konseyi toplantısında gerginlik!
Array

Şanlıurfa Kent Konseyi toplantısında gerginlik!

Mevcut başkan Erkan Sözen’in görev süresinin dolmasından dolayı Şanlıurfa Kent Konseyi, Genel Kurul toplantısında seçime gidiyor. 

5393 Sayılı Belediye Kanununun 76. Maddesi, Kent Konseyi Yönetmeliğinin 5. maddesi gereğince Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin Kent Konseyi oluşturulacak. Bu kapsamda konsey tarafından düzenlenen seçimli genel kurul toplantısı bugün saat 14.00’da Şair Nabi Kültür Merkezinde başladı.

 

DİVAN KURULU OLUŞTURULDU

Toplantı saygı duruşu ile İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı ardından Divan Kurulu oluşturuldu. Kurulda yer almak için iki liste yarıştı. İlk listede Nihat Taş, Hüseyin Korkmaz ve Faruk Akbaş; ikinci listede Ahmet Turhan Yetim, Ferhat Karadağ ile Nihat Çiçek yer aldı. 

Birinci liste oy çokluğu ile kabul edildi ve Divan Heyetinde Nihat Taş, Hüseyin Korkmaz ve Faruk Akbaş yer aldı. 

 

BEYAZGÜL’DEN ŞEHİRLER ARASI  KIYASLAMALARA ELEŞTİRİ

Toplantı Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün konuşması ile devam etti. Beyazgül konuşmasında İsot Festivali’ne değinerek Şanlıurfa ve komşu kentler arasında yapılan kıyaslamaları eleştirdi. Beyazgüli, "Bu şehir bizden iyi, şu şehir bizden daha iyi demekle Şanlıurfa gelişmez. Başka bir şehirde bulamadığımız çok güzel şeyler biz de var. Zengin bir şehrimiz var. Gelenlere en çok neyi beğendiklerini sordum, dediler ki, ‘Biz en çok Urfa’nın insanını sevdik.’ ” dedi.

Beyazgül Kent Konseyi ile ilgili de, “Biz her kurumumuzun iş birliği içerisinde çalışmasını istiyoruz. Dünyada ne varsa en iyisini biz alacağız. Birlikte gayret ederek Urfa’yı geliştireceğiz, buna mecburuz. Seçimin hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

 

"TRAFİĞİN VE İŞSİZLİĞİN AZ OLDUĞU BİR KENT DİLİYORUZ"

Vali Yardımcısı Selami Işık ise “Bu kent konseyimiz geçmiş eksiklikleri görerek, daha iyiyiye nasıl gidebiliriz düşüncesiyle hareket etmesini temenni ederim. Trafiğin az olduğu, esnafın vatandaşa iyi muamele ettiği, işsizliğin az olduğu bir kent diliyoruz. Kent konseyinize büyük işler düşüyor. Ümit ediyorum ki bu temennilerle güzel işler başarılır” ifadelerini kullandı.
 

GERGİNLİK YAŞANDI

Protokolün ardından sıra aday konuşmalarına geldi.

Konseyde başkanlık için Adil Saraç ve Mehmet Akbaş yarışıyor. Toplantıda üyelere ilk hitap eden isim Adil Saraç oldu. Saraç, “Ben 70 yaşındayım, bana niye aday oldu diyorlar. Çok büyük bir ayıp ettim bu yaşta aday olarak. Ben Beyazgül’e de söyledim. Aday olmamın tek nedeni gençliktir.” dedi. 

Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı ve Urfanatik Gazetesi İmtiyaz Sahibi Tahir Gülebak dilek-temenni konuşması yaptığı sırada eleştirilerde bulundu. Gülebak’a bağırdığı gerekçesiyle uyarıda bulunuldu ve ortalık bir anda gerildi. Gülebak ile Ali Ferhat Türkmen arasında tartışma yaşandı.

Araya Büyükşehir Belediye Başkanı Beyazgül girdi ve Beyazgül üyelere hitaben bir konuşma yaptı.

Dilek temenni konuşmaları seçim sonrasına ertelendi ve seçim için oy verme işlemi başladı ancak gerginlik son bulmadı. Bu kez Gülebak’a yumruk atıldı. Bunun üzerine basın mensupları konsey toplantısını terk etti. 

OY KULLANMA İŞLEMİ SÜRÜYOR

Oy kullanma işlemi devam ediyor. Oylama saat 17.00'de sona erecek.

248 Genel Kurul Üyesi bulunuyor. 

Şanlıurfa Kent Konseyi Genel Kurul Üye Listesi için Tıklayınız

Şanlıurfa Kent Konseyi Nedir?

Şanlıurfa Kent Konseyi 13.07.2005 tarih ve 25874 Sayılı resmi gazetede yayınlanan 5393 Sayılı Belediye Kanunun 76.Maddesine dayanılarak hazırlanan kent konseyi yönetmeliği çerçevesinde tüm belediyelerin kurmakla yükümlü olduğu kuruluştur. Bu konseyde karar vericilerin yanısıra sivil toplum kuruluşları da yer almaktadır.

 

Kent Konseyinin Amacı Nedir?

Kent Konseyleri; “kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetimi hayata geçirmek” amacıyla kurulmuştur.

 

Kent Konseylerine Kimler Katılabilir?

Merkezi yönetimin temsilcileri, yerel yönetim kurumlarının temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi partilerin temsilcileri, üniversitelerin temsilcileri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşların,  sendikaların, noterlerin, baroların ve ilgili dernekler ile vakıf temsilcileri kent konseyine katılabilir.

Özlem DİKMEN-BİHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Most Popular

HDP Esenyurt İlçe Başkanlığı’na gece baskını

İlçe terörle mücadele şubesine bağlı ekipler HDP Esenyurt İlçe Başkanlığı'na gece baskını düzenledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, saldırıya uğrayan geminin kaptanıyla telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nijerya açıklarında korsanların saldırısına uğrayan geminin kaptanlarından Furkan Yaren ile iki kez telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Gelecek Partisi Şanlıurfa İl Başkanlığı, Anavatan Partisi ve Genç Parti Başkanlığını ziyaret etti.

Gelecek Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Dr. Abdullah Yeşil ve Yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Genç Parti Şanlıurfa İl Başkanı Halil Bucak'ı ve Anavatan Partisi...

ŞANLIURFA İL BAŞKANI YEŞİL: BAŞARILI İLÇE BAŞKANLARINA TEŞEKKÜR BELGESİ VERDİ

Gelecek Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Dr. Abdullah Yeşil, 12 ilçe Başkanının Başarılı Çalışmalarından dolayı il binasında yapılan toplantı sonrasında teşekkür belgesi takdim etti.

Recent Comments

Scroll Up