Hoşgeldiniz  

Şikayet etme açıkla: Kim bu baronlar?

admin | 10 Haziran 2013 | İSLAMİ GÜNDEM, SON DAKİKA

Şikayet etme açıkla: Kim bu baronlar?

Her yıl bütçeye 50 milyar faiz konuyor. Milletin varlığı hortumlanıyor. Şikayet etme açıkla… Kim bu gizli baronlar?..

2013-06-10

Her yıl bütçeye 50 milyar faiz konuyor. Milletin varlığı hortumlanıyor. Şikayet etme açıkla… Kim bu gizli baronlar?..

Rant ve sömürü ekonomisinin “toplar damarı” olan faizi geçmişte ‘dünya gerçeği’ olarak değerlendiren Erdoğan’ın, Taksim Gezi Parkı’nda başlayan olayların ardından faiz lobisinden şikayetçi olması ilginç bir gerçeği daha ortaya çıkardı. Bütçeden, faiz ödemeleri adı altında kenara ayrılan kaynağın kimlere aktarıldığı kamuoyundan gizleniyor. İç borçlanma senetleri belli başlı bankalar tarafından kullanılırken, her yıl ortalama 50 milyar liralık kaynağın bankalar eliyle kimlere aktarıldığını öğrenmek isteseniz dahi öğrenmeniz mümkün değil.


BARONLARIN KİMLER OLDUĞUNU AÇIKLAYIN

Gezi Parkı eylemlerinin arkasındaki güç olarak gösterilen faiz lobisi, bizzat hükümet tarafından korunuyor. Bu konuda en önemli acı gerçek ise burada yaşanıyor. Bugün faiz adı altında bütçeden aktarılan kaynağın kimlere yani ‘hangi baronlara’ verildiği kamuoyundan gizleniyor. BDDK’nın iç borçlanma senetlerine ilişkin verilerinde bu kağıtların hangi bankaların hesabında bulunduğu görülse de faiz pastasının hangi sermaye grupları arasında nasıl paylaşıldığını görmeniz mümkün değil. Gelinen noktada Başbakan Erdoğan, faiz lobisinden gerçekten şikayetçi ise bu baronların kimler olduğunu kamuoyuna açıklaması gerekiyor.

Bütçeden Lobiye Her Yıl 50 Milyar Tl

ASIL ilginç olanda şu. Faiz lobisi bugün devlet sırrı gibi korunarak, lobinin kimlerden oluştuğu açıklanmıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun verilerinde devlet iç borçlanma senetlerinin hangi bankalar tarafından kullanıldığı görülebilse de bütçeden ödenen faiz pastasından yararlanan asıl sermayeyi bulmanız mümkün değil. Yani her yıl ortalama 50 milyar liralık kaynağın kimlere aktarıldığını öğrenmek isteseniz dahi öğrenemezsiniz. Hazine tarafından bilinmesine rağmen bu lobi kesinlikle açıklanmaz. Devlete borç vererek paradan para kazanan bu kesimler devlet tarafından gizlenerek korunuyor. Bu yüzden devlete borç verecek kadar güçlü bu isimler, “Gizli Baronlar” olarak nitelendiriliyor.

Başbakan Erdoğan’ın Kuzey Afrika dönüşünde havalimanında yaptığı konuşmada Gezi Parkı eylemleri nedeniyle faiz lobisine işaret etmesi Türkiye’nin acı gerçeğini bir kez daha gündeme getirdi. Rant ve sömürü ekonomisinin olmazsa olmazı olan faizi geçmişte ‘dünya gerçeği’ olarak değerlendiren Erdoğan’ın bugün faiz lobisinden şikayetçi olması ilginç bir tabloyu ortaya koyuyor.

Ülke kaynaklarını geniş halk kesiminden ziyade bir avuç rantiyeciye akıtan faiz sistemine karşı en etkili silah olarak denk bütçe görülüyor. Bu gerçekten dolayı 54’üncü Hükümetin Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Cumhuriyet tarihinin ilk denk bütçesini yaparak faiz lobisine karşı önemli bir hamle yapmıştı. Bunun sonuçları da ekonomide kendisini hemen hissettirmişti. Ancak 6 ay sonra faiz lobisi harekete geçmiş medyayı kullanarak Refahyol Hükümeti’nin çalışmalarını irtica adı altında engellemeye çalışmıştı.

Besle kargayı oysun gözünü!

Buna karşın 11 yıldır tek başına iktidarda olan AKP hükümeti, ekonomide pembe tablolar çizmesine rağmen denk bütçe çalışması yapmak bir yana adını bile anmaktan imtina etti. Denk bütçe bir yana faiz lobisine her yıl bütçeden ortalama 50 milyar liranın üzerinde kaynak aktardı. AKP hükümetinin 2003-2013 yılları arasında faiz lobisine aktardığı rakam dudak uçuklatacak cinsten; tam 567,2 milyar lira.

Lobi ‘devlet sırrı’yla korunuyor!

Asıl ilginç olanda şu. Faiz lobisi bugün devlet sırrı gibi korunarak, lobinin kimlerden oluştuğu açıklanmıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun verilerinde devlet iç borçlanma senetlerinin hangi bankalar tarafından kullanıldığı görülebilse de bütçeden ödenen faiz pastasından yararlanan asıl sermayeyi bulmanız mümkün değil. Yani her yıl ortalama 50 milyar liralık kaynağın kimlere aktarıldığını öğrenmek isteseniz dahi öğrenemezsiniz. Hazine tarafından bilinmesine rağmen bu lobi kesinlikle açıklanmaz. Devlete borç vererek paradan para kazanan bu kesimler devlet tarafından gizlenerek korunuyor. Bu yüzden devlete borç verecek kadar güçlü bu isimler, “Gizli Baronlar” olarak nitelendiriliyor.

İşte yıl yıl baronlara ödenen faiz haracı!

Tayyip Erdoğan Faiz lobisi’nden şikayet ederken, rakamlar tam tersini söylüyor. AKP hükümetinin görevde olduğu dönemde lobiye toplam 567,2 milyar lira para ödendi. 2012 yılında lobiye 50,3 milyar lira ödenirken, 2013 yılında ise 53 milyar kaynak ayrıldı. Faiz konusunda en dikkat çeken konu ise, hükümetin faizlerin düştüğü ile övündüğü bir dönemde lobiye ödenen kaynakta herhangi bir eksilmenin yaşanmadığı görünüyor.

AKP iktidara gelmeden önce yani 2002 bütçesinden faize 51,9 milyar lira kaynak ayrılırken, lobiye bugün de aynı kaynak ayrılıyor. Yani faizler yüzde 60-65’lerden yüzde 7-8’lere düşmesine rağmen lobiye ayrılan kaynakta en ufak bir azalma yaşanmadı. Bu manidar bir çelişki olarak kendisini gösteriyor.

Diğer yandan tek gelir kapısı faiz olan bankaların AKP hükümeti döneminde ‘karlılıkta’ balayı dönemlerini yaşamaları da dikkat çekiyor.

Nitekim bu aşırı karlılıktan dolayı en son yine kurumlar vergisinin şampiyonu bankalar olmuştu. 2012’nin en fazla kurumlar vergisi ödeyenler listesinin ilk 10’unda 8 bankanın bulunması üretim ekonomisi anlamında önemli bir gerçeği gözler önüne serdi.

Milli Gazete

334 views
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

@2013 Çağrıhaber Bütün Kaynaklar Bu Siteye Aittir